AKTİVİTELER

Travma Farkındalık Serisi 1 / Şule KUTLAY

20 Mart 2017 ONLINE KAYIT

EMCC / "TRAVMA FARKINDALIK SERİSİ"

20 Mart / Şule Kutlay

27 Mart / Psikolog Dr. Ayşegül Önk Eray

3 Nisan / Uzman Psikolojik Danışman Funda Tekelioğlu

17 Nisan / Sinan Fındıkoğlu

8 Mayıs / Klinik Psikolog Ayşegül Kalem ve Ersin Bayramkaya

 

Değerli üyelerimiz ve meslektaşlarımız,

“Uygulamalı psikoloji” çalışma grubumuz liderliğinde sevgili Özge ve Diana’nın koordinasyonunda yapacağımız seri çalışmamız başlıyor.

İlk program bu Pazartesi günü Şule Kutlay ile gerçekleşiyor:

 

Resilience: Uçurumdan Bakma Cesareti Var Mı?

Şule Kutlay- Marka Danışmanı ve Yönetici Koçu

La Fontaine masallarından birinde saz meşeye “fırtınaya direnme; rüzgarda eğil ki kırılmayasın” der. “Resilience” yani dayanıklılık ve yılmazlık, tıpkı bir saz kadar kadar esnek olmayı gerektirir çünkü. Ani değişim ve travma karşısında nasıl tepki verdiğimiz, ne kadar gerçekçi ama iyimser olabildiğimizdir “resilience”. Zor tecrübeleri nasıl yönettiğimiz ve ne öğrendiğimizdir. Cesur ve çevik olma sanatıdır. Bir anlamda, çocuk ruhumuza ve aklımıza dönebilme yeteneğidir.

20 Mart Pazartesi akşamı “resilience” kavramının psikolojik ve sosyolojik tarihçesinden başlayarak bir yolculuğa çıkacağız. Birey ve aile için zorluklarla başa çıkma sürecini konuşacağız. Özel ve iş yaşamımızda değişimin hızını ve kaosun etkisini nasıl yönetebileceğimizi tartışacağız. Mukavemetimizi arttırmak için pratik önerilerde bulunacağız.

Uçurumdan bakma cesareti olanları da, olmayanları da bekleriz.

 

Saat: 18.30 - 20.30

Mekan: Kemerburgaz Universitesi Gayrettepe Yerleşkesi (Denizbank önü metro çıkışında bir arka sokak)

Katılım için kayıt şart olup ücretsizdir.

 

Etkinliklere bizzat katılım sağlamak için lütfen kayıt yaptırınız (emcc.turkey.tr@gmail.com). Bu söyleşileri “ZOOM” üzerinden de üyelerimize sunuyor olacağız. Zoom katılımı ile ilgili şifreyi katılım bilgisini bize ilettiğinizde alıyor olacaksınız... Söyleşilerin saatleri ve mekan adreslerini bilahare sizlere duyuruyor olacağız.

Önümüzdeki günlerde böylesine travmaları konuşmamıza hiç gerek olmayan bir döneme girmemiz temennimizi koruyoruz. Ancak EMCC Türkiye olarak üzerimize düşeni yaparak bizleri zorlayabilecek bu konuda camiamıza destek olmaya devam edeceğiz…

Saygılarımla,

 

Dr. Riza KADILAR
EMCC Türkiye YK Başkanı

 

Travma Farkındalık Serisi, hayatı olumsuz etkileyen olaylar karşısında içinden geçtiğimiz değişimleri anlamamıza ve bu değişimlerden geçen diğerlerine tanıklık ettiğimizde Koç olarak sorumluluklarımızı öğrenmemize yardımcı olmak amacı ile bir araya getirilmiştir.

Serinin ilk konuşmacısı 20 Mart tarihinde Şule Kutlay olacak. ¨Uçurumdan Bakma Cesareti¨ başlıklı konuşmasında değişimin birey üzerindeki etkilerinden, esnek ve dayanıklı olabilmenin ne kadar mümkün olabildiğinden bahsedecek.

Seri 27 Mart tarihinde Psikolog Dr. Ayşegül Önk Eray ile devam edecek. - ¨Travma Nedir?¨başlıklı konuşma, bireysel ve toplumsal travmaların özelliklerini ve etkilerini anlatacak.

3 Nisan tarihinde Uzman Psikolojik Danışman Funda Tekelioğlu- ¨Travma ile Başaçıkma Becerileri¨ başlıklı konuşmasında kriz durumlarında ve travmatik yaşantılarda kişinin başaçıkma becerileri üzerine bizlerle çalışacak.

17 Nisan tarihinde Sinan Fındıkoğlu Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ nun etkilerini azaltıp, buna maruz kalanları hızla sağlığına kavuşturan bir zihin tekniği olan Transandantal Meditasyonun dünyada bu alanda uygulanmış örneklerini ve beraberinde yapılmış bilimsel çalışmaları anlatacak.

8 Mayıs tarihinde her ikisi de Klinik Psikolog olan Ayşegül Kalem ve Ersin Bayramkaya da ¨Seans Odasından Sahaya Travma: Kitaplarda Okumadıklarınız¨ başlıklı konuşmalarında, yıllardır hem gönüllü olarak yaptıkları travma çalışmalarından hem de terapi deneyimlerinden yola çıkarak bizimle Travma ve Etkileri üzerine paylaşımda bulunacaklar.

 

REKLAM: