Supervizyon

SUPERVISION in COACHING

22 Mart 2017

22 - 24 Mart 2017 / GIL SCHWENK - Bath Consulting 

.

EMCC Türkiye olarak geçen sene Prof. Peter Hawkins'i ile yaptığımız supervizyon eğitimi son derece verimli ve faydalı geçmişti. 2017 senesinde supervizyon alanında çalışmalarımızı daha da geliştirerek devam ettirmek istiyoruz.

Hem eğitim almış üyelerimizin diğer üyelerimize supervizyon desteği vermesini sağlamaya, hem de akredite eğitimler açmaya niyetliyiz.

Bu bağlamda EMCC akredite supervizyon eğitiminin ilk modülü için 22-24 Mart tarihlerinde Bath Consulting'den Gil Schwenk'i konuk ediyor olacağız. Peter Hawkins ile ikinci modül için 27-29 Temmuz'da Istanbul'da olacak. Bu eğitimler ve supervizyon hakkında daha detaylı bilgi edinmek için çalışma grubumuz lideris sevgili Dilek Yıldırım'a erişebilirsiniz.

EMCC kurallarına göre supervizyon koçluk mesleğinin icrası ve gelişimi için mutlaka olması gereken bir uygulama. Ülkemizde de mesleği icra eden meslektaşlarımıza bu şekilde bir süpervizyon egitimi açarak destek olmayı hedefliyoruz. EMCC tarafindan uygun bulunan supervizörleri yetiştirmeyi hedefleyen programımızı "Seven Eye'd Model" yaklaşımının da yaratıcısı Prof. Peter Hawkings'in liderliğinde Bath Consulting ile yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

EMCC uygulamaları doğrultusunda ülkemizdeki akredite süpervizörlerimizi yetiştirmeyi amaçlayan bu programımıza göstereceğiniz ilgi için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Kontenjanımız kısıtlı olduğu için programa ilgi gösteren üyelerimizi ve konuklarımızı ivedilikle kayıtlarını yaptırmalarını rica ediyoruz.

 

Supervizyon üzerine:

Koçlukta süpervizyon yaklaşımı , insanla çalıştığımız için ‘ kim olduğumuz ve nasıl bir diyalog sürdürdüğümüzün’ de sonuçları etkilediğini kabul eder. Koçluk becerilerimizi değil koçluk yaparken kim olduğumuzu bilmemiz, çalıştığımız kişiye, sürece yaptığımız aktarımlar ve karşı-aktarımlar gibi konularda farkındalık taşımamız açısından çok önemli bir destektir. EMCC üyeleri için zorunlu tutulmaktadır.

Süpervizyon almak yaptığımız işin etik sınırlarını kontrol ederek, sunduğumuz hizmetin kalitesini güvence altına alarak bizi, müşterimizi ve mesleğimizi korur; yaptığımız koçluklar hakkında düşünmek, zorluklar ve kör noktalarımızı daha iyi anlamak, öğrendiğimizi ve duygularımızı paylaşmak ve daha bir çok paylaşım için güvenilir bir ortam sağlar. / Dilek Yıldırım, EMCC Türkiye Supervizyon Çalışma Grubu Lideri...

SUPERVISION in Coaching / Gil Schwenk


22 - 24 March 2016
Fee: 900 GBP for EMCC members / 1250 GBP for non-members - to be paid before 20 February
Bilgi ve kayıt için: DilekYildirim@ilgicoaching.com / events@emccturkey.com


About the workshop:

Coaches, coach training institutes and commissioners of coaches now recognise supervision as an important component of an effective coaching process. Various surveys identified coach supervision as one of the top issues for coaches and a necessary requirement for any coach wanting to operate within the Public or Corporate arenas. In addition the introduction of EMCC European Individual Accreditation (EIA) award has increased the demand for trained supervisors across the UK and Europe putting Coach Supervision training at the forefront of development needs for experienced Coaches. Initially borrowed from psychotherapeutic models of supervision but now with contributions from various academics like Prof Peter Hawkins, coach supervision has a methodology firmly underpinned by organisational and psychological theory.

The Supervision Foundation course is a 3-day workshop and is the starting point for experienced coaches, mentors and consultants who want to develop a greater understanding and capability of supervision. This course can be taken as part of the EMCC approved Certificate in Coaching Supervision run by Bath Consultancy Group or as a stand-alone course.

The course will also introduce participants to both the CLEAR supervision model and the 7-eyed process model of supervision developed by Professor Peter Hawkins. The aim of the module is to introduce participants to all the major models used in the Coaching Supervision Certificate Programme. It enables participants to practice using these models in a controlled and supportive environment and start their practice journey as a supervisor.

You can listen to Peter on "Why Coaching Supervision" at https://vimeo.com/99529898

The training will be in English.

 

About Bath Consulting:
Gil Schwenk, Peter Hawkins and Nick Smith have been leading Coaching Supervision training in the UK for nearly 15 years. All three of us still love teaching Coaching Supervision and constantly learn with all our trainees. However, we have got to the stage in our lives when we no longer want to be managing training programmes. So 2017 will be the last opportunity to do the full Bath Consultancy Group/CSTD one year Coaching Supervision Certificate programme accredited by the EMCC in the UK.

 

* For full accreditation process please see at http://www.gpstrategiesltd.com/divisions/bath-consultancy-group/coaching/coaching-supervision-training.shtml