Eğitimler

Transaksiyonel Analiz Eğitimi

21 Şubat 2017

"Transaksiyonel Analiz" - 2017 Bahar TA1 (Temel)

.

TA1/2017-01: 21 Şubat - 28 Şubat - 7 Mart - 14 Mart, saat 18.30-21.30 / İzmir + ZOOM

TA1/2017-02: 8 - 9 Nisan, saat 9.30 - 16.30 / Istanbul + ZOOM

Değerli üyelerimiz ve konuklarımız,

Mesleğimizin ilerlemesine katkıda bulunabilmek amacı ile düzenlediğimiz ve bugüne kadar büyük beğeni kazanan TA eğitimlerimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz dönemde açtığımız programlardan 82 mezun verdik, bu katılımcılardan 42 kişi ilerive seviye eğitim programına da devam etti.

Bugüne kadar aldığımız olumlu geri dönüşler ile 2017 senesi programımızı hazırladık. Bu sene hem sınıf içinde bu eğitimi sunarken, hem de on-line olarak da katılıma açmaya karar verdik. Bu bağlamda katılımı sizler için daha da elveşli kılacak yeni yöntemlerle bu seneki programı zenginleştirdik: ZOOM ortamında temel seviye eğitimi tamamlamak mümkün olacak. İlk iki programı "blended" mantığı ile açmaya karar verdik. Hem salonda katılım, hem de ZOOM ile webinar şeklinde katılım yapmak mümkün olacak. Sadece bu ilk iki programa özel olarak ZOOM katılımcılarına özel indirimli bir ücret de sunuyoruz...

Bu iki program sonrasında 2017 senesinin ilk ileri seviye eğitimini (dört günlük) 29-30 Nisan / 13-14 Mayıs tarihlerinde açıyor olacağız.

Psikanalizden doğmuş bilimsel bir model olan TA kuramı ışığında, kendi hayatınızı nasıl yaşayacağınıza karar verme ve değiştirmek istediklerinizi değiştirebilme yöntemleri ile geçmiş, bugün ve yarını bütünleştirebilmeyi, tamamlanmamış işleri tamamlamayı ve bugünü doyumlu yaşamayı öğretmeyi hedefleyen bu eğitim programı ile bir koç ve mentor olarak bu konularda TA'den nasıl faydalanabileceğimizi keşfetmeye devam ediyoruz.

Uzman Psikolog Hülya Üstel tarafından verilecek eğitimin sonunda, öğrenme portfolyosu hazırlayan katılımcılar Uluslararası Gelişimsel Psikoloji Merkezi tarafından (http://www.icdta.net) onaylı Transaksiyonel Analiz Kişisel Gelişim Ödülü (TAPDA; Transactional Analysis Personal Development Award) almaya hak kazanacaklardır. Protfolyo yazacaklardan, öğrenme güncelerinin değerlendirilme süreci için eğitim bedeline ek olarak 200 TL alınarak, ICDTA’ya gönderilecektir. Öğrenme portföyünün nasıl hazırlanacağı eğitim sırasında paylaşılacaktır.

Saygılarımla,

 

 

 

Tarih:

TA1/2017-01 Dört akşam 18.30 - 21.30 arası 3'er saat: 21-28 Şubat ile 7-14 Mart. Sınıf katılımı için İzmir + ZOOM'da katılım mümkün

 

TA1/2017-02 İki tam gün 09.30 - 16.30 arası: 8-9 Nisan. Sınıf katılımı için Istanbul + ZOOM'da
Kayıt:

Kayıt ücreti 1000TL (KDV dahil) - EMCC üyeleri için 750TL (KDV dahil)

ZOOM'da katılım (Bahar 2017 dönemi için özel): 500TL (KDV dahil)

Kayıt için : emcc.turkey.tr@gmail.com


*Eğitimin dili Türkçe olacaktır / The workshop will be delivered in Turkish

Katılım sertifikası verilecektir

 

 

 

(*) Eğitim Hakkında:TA Hakkında:

Transaksiyonel Analiz (TA) Modeli, insanı anlamaya dair önemli açıklamalarıyla dikkat çeken bir modeldir. Bu modeli öğrenmek, farklı bakış açıları geliştirmeye, insan davranışını daha iyi anlamaya, uygulamalarda geniş ve yeni perspektifler kullanmaya, kısaca uygulayıcı olarak daha güvenle ve daha derin bir anlayışla çalışamaya yardımcı olacaktır. Belki de en önemli katkısı bireysel olarak, kendiniz anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanıza kapı açması olacaktır.

Kafanızda sürekli konuşan birkaç farklı ses olduğunu farkettiğiniz oluyor mu? Bir tanesi sürekli eleştirip, kendinizi kötü hissettiriyor, diğeri korkuyor veya isyan ediyor veya “aman tatsızlık çıkmasın” diyor, bir diğeri kendinize güvenmenizi söylerken bir başkası sadece eğlenmek istiyor olabilir. Bu sesler gerçekte içimizde kimleri konuşturuyor? Kendi iç seslerimizi tanımak, engelleyici olanların sesini biraz kısıp, destekleyici olanlarınkini biraz açmak öğrenilebilir bir beceri. Bunu yapmak, hayata bakışınızı, diğer insanlarla ilişkilerinizi, olayları yorumlama biçiminizi, tüm dünyanızı değiştirecek. Kafanızdaki hiç susmayan düzensiz koroyu, ahenkli ve sizi mutlu eden iç seslere dönüştürdüğünüzde, otomatik iç konuşmalar yerine SİZİN yönettiğiniz içsel sesler haline dönüştürdüğünüzde, koşullar değişmese bile siz daha mutlu ve daha özgür biri olacaksınız. Bu eğitimde biz içimizdeki sesleri tanıyıp, onları kaygı, korku, endişe, pişmanlık üreten sesler olmaktan çıkaracağız. Kendi kendimizle yapıcı, destekleyici ve şefkatli konuşmayı öğreneceğiz. Bunun ardından diğer insanlara bakışımız ve iletişimimiz üzerinde çalışacağız. Amacımız yetişkin olarak ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi, fikir ve önerilerimizi karşımızdakini incitmeden, tehdit etmeden, rahatsız etmeden iletmeyi ve onu anlamayı, her iki tarafın da mutlu olduğu ilişkileri hayatımızda yerleştirmeyi öğrenmek.

Yaşamınızda benzer olaylar ve durumlar yaşadığınızı, sanki aynı senaryonun tekrarlandığını farkediyorsanız, “yine aynı şey oldu”, “bu neden hep benim başıma geliyor?” diyorsanız, bunu kurgulayanın ve değiştirecek olanın kendiniz olduğunu farketmek çok şeyi değiştirebilir.

Dünyada, yaşadığı bir olay yüzünden kendini defalarca cezalandıran tek canlının insan olduğunu biliyor muydunuz? Bir aslan kaçırdığı bir zebra için yıllarca acı çekmez, veya bir yunus beceremediği bir atlayış yüzünden tüm sürünün kendisine güleceğini düşünerek atlamaya küsmez. İnsan dışında tüm canlılar anı yaşar ve geçmişi geçmişte bırakır. Oysa insan 7 yaşında yediği bir tokat için veya müsamerede yaptığı bir yanlış için yıllarca acı çekebilir, kendinden utanabilir, her hatırladığında öğretmenine/annesine/babasına/kendine kızabilir ve tüm hayatını etkileyen kararlar verebilir. Hayatı boyunca otorite figürlerinden çekinebilir, korkabilir, kendisini ortaya koymaktan geri durabilir,insanlara/kendine güvenmeyebilir, toplum önünde konuşmaktan (sahne korkusu) kaçınabilir. Asla ile başlayan cümleler kurabilir.

Bütün bunların tek sebebi beynimizde duyguların depolandığı amigdala değildir. Duygusal belleğimize kendi yorumlarımızla depoladığımız ve sonra onarmadığımız ve bugünle bütünleştirmediğimiz anıları atıl olarak bırakmamızdır. Bunlar bizi bugün kısıtlayan, engelleyen kararlar olabilir (asla erkeklere/kadınlara güvenilmez, asla evlenmeyeceğim, asla gönüllü olayacağım, asla kendi isteklerimi/fikirlerimi söylemeyeceğim vb.). Benzer bir olayla karşılaştığınızda (eğer üzerinde çalışmadıysanız), tıpkı 7 yaşındaki tepkileri verip, aynı duyguları hissetmeye devam ettiğinizi biliyor muydunuz? Eğer yöntemleri bilirseniz, o anıları tekrar inceleyip, bugünkü deneyim ve aklınızla yeniden yorumlayabilir ve engelleyici olmaktan çıkarabilirsiniz. “İnsan 7’sinde neyse 70’inde de odur” diyen atalarımız, Transaksiyonel Analiz (TA) kuramını bilselerdi, muhtemelen “insan 7’sinde neyse, 70’inde tamamen farklı ve kendi istediği birine dönüşür” derlerdi. Biz, bu çalışmayla anıları, geçmiş engelleyici kararları farkedip, yeni ama geliştirici kararlar almayı öğreneceğiz. Böylece kazanan biri olarak hayatımızı sürdürme gücümüze sahip çıkacağız.

Peki şu düşünceler geçiyor mu aklınızdan? Kimim ben? Neden ben, benim? Çevremdekilerle nasıl iletişim kuruyorum? Böyle iletişim kurmayı ben mi seçtim, yoksa böyle gördüm, böyle yapmaya devam mı ediyorum? Kendimde değiştirmek istediğim yönler var mı? Varsa bu değişiklikleri isteyerek ve bilinçli şekilde yapmamın yolları nelerdir? Nasıl biri olmak istiyorum?

Bu soruları sormak ve cevaplarını bulmak kadar, nasıl ve hangi yöntemle olmak istediğiniz kişi olmaya doğru yol alabileceğinizi bilmeniz de çok önemli ve gerekli.

TA herkesin bir prens/prenses olarak doğduğunu ama zaman içinde kurbağaya dönüştüğünü söyler. Bu çalışmayla amacımız, içimizde prens/prensesi yeniden ortaya çıkarmak ve hayatımıza bir prens/prenses olarak devam etmek

 

Eğitimin içeriği hakkında:

Kendimi Yaratıyorum (Transaksiyonel Analiz Işığında) Yeniden ve Tam İstediğim Gibi!

Kişisel Değişim Programı

Bu program, koçluk formasyonuna sahip profesyonellerin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. Program ilki 12 saat, ikincisi ise 24 saat olan 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm 6şar saatlik 2 gün olarak, ikinci bölüm ise 6şar saatlik 4 gün olarak verilecektir. 1. Bölümü tamamlayanlardan isteyenler 2. Bölüm olan İleri Düzey Modüle katılabileceklerdir. 6 günü tamamlayanlardan isteyenler, öğrenme güncesi yazarak ICDTA (International Center of Developmental Transactional Analysis) onaylı TAPDA (Transactional Analysis Professional Development Award) almaya hak kazanacaklardır. Eğitim bedeline ek olarak 200 TL + KDV, öğrenme güncelerinin değerlendirilme süreci için katılımcılardan alınarak ICDTA’ya gönderilecektir. Öğrenme portföyünün nasıl hazırlanacağı eğitim sırasında paylaşılacaktır.

Program İçeriği

1. Gün : Transaksiyonel Analiz (TA) nedir, tarihçesi, temel sayıltılar, temel ihtiyaçlar, zamanı yapılandırma, ego durumları, egogram

2. Gün: transaksiyonlar, yaşam pozisyonları, güç ve güç oyunları- sembiyoz, indirim ve abartma, referans çerçevesi, raket duygular, kuponlar, oyun formülü

 

 

İleri Düzey Modül İçeriği (2017 senesi içinde talep üzerine açılacaktır ve sadece yukarıdaki ilk iki günü tamamlayanlar katılabilecektir)

1. Gün: komutlar, izinler, program, karşıt komutlar (sürücüler)

2. Gün: psikolojik oyunlar

3. Gün: script (yaşam planı)–yazgı süreci, yazgı kararı, yazgı türleri

4. Gün: Kendi kendine yeniden anne-babalık – hayatta biriktirilen anı ve kararların farkına varılması, tüm öğrenilenlerin yaşamı güzelleştirmek ve yapıcı kararlar vermek için nasıl kullanılacağı, kısıtlayıcı kararların nasıl değiştirilebileceği ve kişinin kendine şefkat göstererek nasıl ebeveynlik edebileceği

 

 

 

Uzman Psikolog Hülya Üstel

1968 Tekirdağ doğumlu, bir çocuk annesidir. ODTÜ Psikoloji Lisans programını bitirmenin ardından aynı üniversitede Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Transaksiyonel Analiz alanında uzmanlık eğitimini sürdürmektedir. Bu alanda EMCC kurucularından Julie Hay ile çalışmaları bulunmaktadır. Farklı yaş gruplarıyla, 25 yıllık deneyim sahibidir. 50’nin üzerinde Yetişkin Eğitimi ve Semineri vermesinin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda bilimsel sunumlar ve konferanslar vermiş, birçok kurumla işbirliği içinde Stres Yönetimi, Kriz Yönetimi, Anne-Baba Okulu, İletişim vb birçok konuda eğitimler vermiştir. Transactional Analysis Personal Development Award (TAPDA), Hülya Üstel tarafından yapılandırılmış, ICDTA tarafından akredite edilmiş ve sertifikalandırılmıştır

 

Buna ilişkin haber için bknz:

http://www.icdta.net/tapda-news.html

https://www.itaaworld.org/sites/default/files/itaa-pdfs/the-script/script-2014/ITAA%20The%20Script%202014-07.pdf#page=1

http://www.eatanews.org/wp-content/uploads/2014/06/EATA_Newsl_110_english.pdf